Epr Díj Számítása

A nem megfelelően kezelt hulladék komoly problémát jelent napjainkban. Az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőtt a háztartások, intézmények és az ipar által termelt hulladék mennyisége, melynek jelentős része nem kerül vissza az anyag körforgásába, újrahasználás vagy újrafeldolgozás hiányában.

Az Európai Unió irányelvei szerint a tagállamoknak törekedniük kell arra, hogy a keletkezett hulladék minél nagyobb részét újrahasznosítsák és beépítsék a körforgásos gazdaságba. Magyarországon a MOHU ennek megvalósításában játszik kulcsszerepet, a hulladék újragondolásával és hasznosításával.

A Körforgásos Gazdaság és a Gyártók Felelőssége

A körforgásos gazdaság lényege, hogy minden nem megújuló anyag zárt körben keringjen, és a keletkező hulladék jelentős része másodlagos nyersanyagként visszakerüljön az ipari termelésbe. Az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelvek alapján 2023 júliusától Magyarországon is bevezetésre kerül a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR). Az EPR rendszere szerint a termékek életciklusa végén szükséges hulladékkezelés költségeiért a gyártók, termelők felelősek.

Ki Számít Kötelezettnek?

A 80/2023. KR rendelet alapján a körforgásos termék gyártója vagy első belföldi forgalomba hozója kötelezett. A forgalomba hozatal a termék tulajdonjogának átruházását jelenti belföldön, akár ingyenesen, akár visszterhesen.

A Gyártók Teendői

A gyártóknak április 1-től regisztrálniuk kell a MOHU Partner Portálján, hogy kapcsolatba léphessenek a koncessziós társasággal, és teljesíthessék kötelezettségeiket. A regisztráció mellett a gyártóknak kérelmezniük kell az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál a nyilvántartásba vételt. A negyedéves kibocsátásra vonatkozó mennyiségi adatszolgáltatást a hatóság felé kell megtenni, majd a MOHU kiállítja a számlát a gyártók számára az EPR díjról, melyet 15 napon belül kell kiegyenlíteni.

A Körforgásos Termékek Kezelése

Az EPR rendszerben a MOHU gondoskodik a körforgásos termékekből keletkező hulladék átvételéről, gyűjtéséről, elszállításáról és kezeléséről. Az EPR hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország elérje az európai uniós előírásokat, és 2040-ig a települési hulladék 65%-át újrafeldolgozza.